Loty balonem, czyli kolory tęczy na niebie

Co byście powiedzieli o lotach innym środkiem transportu niż samolot? Środkiem, który ma dłuższą historię niż loty z wykorzystaniem samolotów. O czym mowa? O lotach balonami!

Balon – środek transportu w kolorach tęczy

W obecnych czasach, spełniają inną funkcję niż było to w przeszłości. Kiedyś balony służyły jako zwykły środek transportu, który obecnie został zastąpiony przez samoloty różnych gabarytów. Może nie do końca taki zwykły środek komunikacji, ponieważ stać na niego było wyłącznie najbogatszych.

Tym, co fascynuje w lotach tym statkiem powietrznym jest to, że nie posiada napędu silnikowego. Dodatkowo niesamowicie malowniczy widok unoszących się nad Ziemią balonów sprawia, że lot w koszu balona jest nie tylko wymarzoną przygodą w trakcie podróży, ale też idealnym obiektem do fotografowania.

Balon składa się z gondoli, oraz ogromnej czasy wypełnionej ciepłym powietrzem. W dzisiejszych czasach jest on wykonany z odpowiednio przygotowanej, nagumowanej tkaniny, albo po prostu z tworzywa sztucznego.  Warto jednak wiedzieć, że pierwszy balon, który udało się wznieść w powietrze był wykonany z tworzywa papierowo-płóciennego, a był to XVIII wiek. Joseph Alexandre Charles stworzył statek powietrzny, który wzbił się na wysokość 1800 metrów i przeleciał 2,3 kilometra. Pierwszy lot z ludźmi na pokładzie miał miejsce w 1783 roku.

Historia tego rodzaju lotnictwa jest dość długa. Obecnie zmieniło się ich przeznaczenie (kiedyś balony zwiadowcze, poczta balonowa), obecnie głównie funkcjonują jako atrakcja turystyczna. Wiele biur podróży oferuje taką możliwość i warto o niej pamiętać rozglądając się za prezentem dla bliskiej osoby. Zwłaszcza osoby, które wybierają się w podróż w rejony Bliskiego Wschodu, a dokładniej Kapadocji powinny lot balonem uwzględnić w swoich planach.

A Wrocławianie? Niektórzy szczęściarze mieli okazję odbyć lot balonem w czerwcu, na wrocławskim Ratyniu. Było pięknie!

My, na parkingu przy lotnisku, czekamy na moment kiedy na niebie, zamiast samolotów zobaczymy kolorowe balony….

Źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Balon

pl_PLPL