Limity bagażu na lotnisku – ile i co możesz zabrać do walizki?

Lecisz na wakacje? Pakuj się z głową! W zależności od wybranego przewoźnika możesz zabrać ściśle określoną wielkość bagażu. Do tego dochodzą różnego rodzaju ograniczenia: co można zabierać, a czego mieć ze sobą nie wolno. Na prawdę – można się pogubić.

Kilka wskazówek o wielkości bagażu…

Zanim dojedziesz ze swoimi czterema wielkimi walizkami na parking przy lotnisku, warto jeszcze w domu sprawdzić czy faktycznie wszystkiego potrzebujesz. Spojrzenie surowym okiem na to, co chcemy ze sobą zabrać, oszczędzi Wam dylematów już na samym lotnisku.

Warto zauważyć, że nie ma zunifikowanych norm dotyczących limitów bagażu dla wszystkich przewoźników. Dlatego warto przed wylotem sprawdzić jakie zasady obowiązują w danej linii lotniczej. A oto krótkie porównanie:

Jak widać, jeśli planujesz zabrać dużo bagaży na wakacje, największy bagaż zabierzesz lecąc liniami Wizz Air. Warto również mieć na uwadze ograniczenia dotyczące tego, co może znajdować się w bagażu, a czego zabrać nam nie wolno. Niektóre z tych ograniczeń mogą wydawać się dość absurdalne, ale najprawdopodobniej mają swoje uzasadnienie.

W kabinie możesz mieć:

  • niewielką ilość różnego rodzaju płynów – do 100 ml – ograniczenia te jednak nie dotyczą płynów zakupionych w sklepach na lotnisku

* Należy mieć na uwadze, że regulamin Lotniska przewiduje specyficzną definicje płynów i zawierają się w niej: woda, zupy, perfumy, a także, żele do kąpieli, pasty do zębów, spraye, żele do golenia.

  • lekarstwa mogą być przewożone bez specjalnych zabezpieczeń
  • inne produkty o zwartej konsystencji, takie jak czekolada, owoce i kanapki nie podlegają ograniczeniom
  • produkty takie jak jogurty, dżemy, a także kremy nie mogą mieć większej objętości niż 100ml.

Przeważnie wszystkie produkty wymagają odpowiedniego zapakowania w plastikowe torebki.

Wskazówka na koniec:

Nigdy nie pozostawiaj swojego bagażu bez opieki! Każdy tego typu pakunek może uznać za obiekt niebezpieczny, na przykład może wzbudzić podejrzenie, że zawiera bombę – a tego chyba byście nie chcieli.

en_GBEN